Miután az elmúlt években rendkívül megnőttek a jó minőségű alomanyagok költségei, egyre több innovatív tehenészet használ organikus alomanyagot. Ezt a hígtrágya emésztetlen rostjaiból (takarmánymaradványokból) nyerik. A Bauer által kifejlesztett BBU koncepció (BAUER Bedding Unit) elválasztja, szárítja és higiénizálja az emésztetlen nyersrostokat a hígtrágyából. Ez azt jelenti, hogy az üzemeltetési költségek jelentősen csökkenthetők, miközben a tejhozam optimalizálható. Mivel ez egy ökológiai körforgás, nem csak az alomanyag beszerzési költségeit takarítja meg, hanem a szükséges ártalmatlanítási költségeket is. Ez a bioanyag folyamatosan keletkezik a gazdaságban, és mindig rendelkezésre áll.
A folyamat első lépése a durva szálak szétválasztásából áll, és egy speciálisan erre a célra kifejlesztett préscsigás szeparátorban történik. A szilárd anyagok főként a takarmányból származó emésztetlen maradványok, például a szilázsból vagy szénából származó rostok. A szeparátor elválasztja a folyékony és a szilárd fázist, és ezáltal minimálisra csökkenti a szilárd fázis nedvességtartalmát. Ezt a szilárd anyagot egy szállítócsiga segítségével egy speciálisan kifejlesztett, rozsdamentes acélból készült forgó dobba szállítják.
A folyamat második lépése egy szigetelt rozsdamentes acél dobban történik. A szilárd anyagot intenzív biológiai aerob higiéniás eljárásnak vetik alá 65 fok feletti hőmérsékleten több órán keresztül, amelynek során a baktériumok elpusztulnak vagy számuk minimálisra csökken. Ez a szabályozott folyamat homogén terméket hoz létre. Ez a kezelés jelentősen gátolja például a tőgygyulladás kórokozóinak elszaporodását. Különböző egyetemeken végzett laboratóriumi vizsgálatok megerősítették, hogy ezen eljárás után nem volt kimutatható baktériumsejt az alomanyagban.
A folyamat második lépése a BAUER komposztáló dobban történik, amely egy szigetelt 40'-es konténerbe van beépítve. A szilárd anyagok egy szabadalmaztatott csappantyús rendszeren keresztül jutnak a dobba, így a térfogatának több mint 70%-ára meg lehet tölteni. A dobban az anyagot folyamatosan keverik, és intenzív aerob folyamatnak vetik alá, melynek során a levegőt kiszívják a dobból, hogy eltávolítsák a nedvességet a rendszerből. Az optimális komposztálási folyamat érdekében a levegő hőmérsékletét kb. 65-70°C-on kell tartani. Stabil, folyamatos eljárással homogén terméket állítanak elő.
Az innovatív ürítőrendszernek köszönhetően a dob akár 70%-ig megtölthető, ami napi 48 m3 alomanyag termelést jelent.
A teljesen automatikus vezérléshez speciális szabályozást fejlesztettek ki, amely állandó, 36-38%-os szárazanyag-tartalmat garantál a leválasztó kimenetén.
A nagyvonalúan méretezett érintőképernyőn a teljes rendszer és az egyes alkatrészek vezérelhetők. Az olyan adatok, mint a hőmérséklet és a rendszer összes beállítási paramétere a memóriakártyákon hosszabb ideig tárolhatóak a nyomon követhetőség érdekében. Perifériás eszközök is vezérelhetők.
A folyamat teljesen automatizált. A hígtrágya a gyűjtőtartályból a préscsigás szeparátorba kerül. A leválasztott szilárd anyagokat egy szállítócsigás szalag továbbítja, ahonnan a rozsdamentes acél dobba jutnak. Itt aerob folyamat megy végbe, mely 60-75 Celsius fokos hőmérsékleten történik külső energiaellátás nélkül. A biológiai folyamatot hőmérsékletméréssel követik nyomon, és a légáramlás szabályozza. A Bauer Group minden vállalkozás számára megfelelő méretet kínál:
BBU 400
Bio alomanyag naponta
BBU 1000
Bio alomanyag naponta
BBU 2000
Bio alomanyag naponta
Bauer Hungária Kft.
5000 Szolnok, Tószegi u. 2.
Aszódi Gábor
Nógrád, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés és Csongrád-Csanád vármegye
+ 36 30 716 7034
g.aszodi@bauer-at.com
Csutár Miklós
Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Vas, Zala, Dél-Bács-Kiskun vármegye
Bűtös György
Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye
Hegedűs Attila
Veszprém, Fejér, Észak Bács-Kiskun, Somogy, Tolna, Baranya vármegye