
A magyar mezőgazdaság jövője egyre inkább az öntözés hatékonyságán múlik. Hegedűs Attila, a Bauer Hungária ügyvezetője szerint a szektor továbbra is erősen pályázatfüggő, de 2025-ben új lehetőségek nyílhatnak meg a gazdák előtt. Az osztrák tulajdonú vállalat optimistán tekint előre, és komoly fejlesztéseket ígér az okosöntözés területén. Az interjúban szó esik az öntözési beruházások megtérüléséről, a Bauer Hungária új szolgáltatásairól, valamint arról, hogy milyen lépésekkel lehet biztosítani a termésbiztonságot az egyre szélsőségesebb időjárási körülmények között.
Egy osztrák anyacég leányvállalatként most márciusban fejeződik be az üzleti évünk, így csak hozzávetőlegesen adatokkal rendelkezem. Nagyságrendileg 3,2 milliárd forintos forgalommal zárunk, ami egy minimális csökkenést jelent a 2023-24-es 3,6 milliárd forinthoz képest. Tavaly tavasszal várakozáson aluli, rossz kezdetet éltünk meg, jobbára az áthúzódó megrendeléseinket teljesítettük, és vártunk arra, hogy elkezdhessünk a nyertes öntözési pályázatok kivitelezését. Mivel ez a folyamat csak némi késéssel indulhatott, így később 4-5 hónap alatt kellett elérnünk az éves forgalmat.
Nagyon kevés jelenleg a hitelből vagy saját forrásból megvalósított öntözési célú beruházás. A gazdálkodók hozzászoktak a pályázatokhoz, így a szektorban tevékenykedő beszállítók is erre vannak ráutalva.
Most sokkal nagyobb reményekkel indulunk és e szerint állítottuk össze a terveinket. A következő fél évre akkora forgalmat várunk, mint amennyi a teljes tavalyi évben volt. Az optimizmusunk oka, hogy most folyamatosan mennek a pályázatok, bár a források kimerülhetnek, ahogy azt, például, az ÁTK pályázatok esetében láttuk.
Leányvállalat lévén erősen köt minket az anyavállalatunk tevékenysége, így önálló portfólióbővítésre nincs lehetőségünk, de újdonságok között mindenképpen ki kell emelni az öntözőgépek, illetve hígtrágyás gépek új irányítási rendszerét, amivel egy komplex távfelügyeleti és távvezérlési szolgáltatást tudunk kínálni. Ez várhatóan május-június környékén lesz majd elérhető. Jelentős változásnak számít a korábbiakhoz képest, mert a cég felismerte a komplex megközelítésekben rejlő lehetőségeket.
A legfontosabb, hogy valamilyen vízkészlet álljon rendelkezésre, amire alapozva a gazdálkodónak nagy vonalakban ki kellene találnia, hogy milyen területen, milyen növénykultúrát szeretne öntözni, amiből kiindulva koncepciótervet készítünk. Ezt egy tervezővel közösen már át lehet alakítani egy elvi tervvé, hogy a Vízüggyel és egyéb hatóságokkal engedélyeztetni lehessen. Ha ez megtörtént, akkor következik a technológia véglegesítésének kérdése.
Mivel mi csak esőszerű öntözéssel foglalkozunk, ez van a fókuszban. Ettől függetlenül, igényfelméréskor, ha valaki csepegtető öntözést szeretne, javaslatot teszünk, kihez forduljon. Aki viszont esőszerű öntözésben gondolkodik, nálunk a lehető legjobb helyen van. Tavalyi volt 30 éves a Bauer Hungária, maga a Bauer pedig 40 éve van jelen a magyar piacon a termékeivel. Ezen időszak alatt hatalmas tapasztalatot gyűjtöttünk.
Az esőszerű öntözés a szántóföldi növénytermesztésben ideális. Nem ez a leginkább víztakarékos technológia, mert magas a párolgási veszteség, de ezt lehet érdemben csökkenteni. A szórófej magasságának állíthatóságával, javul a hatékonyság és megfelelő vízborítottságot tudunk elérni. Egyébként kertészeti kultúrákban is jó eredményeket tudunk elérni a technológiával.
Bár nem ez a leginkább talajkímélő megoldás, ám lehetővé teszi, hogy egyáltalán termelni lehessen bizonyos területein az országnak. Az Alföldön az aszály miatt 2022-ben szinte teljesen megsemmisült a termés, de 2024-ben is lehetett erre példákat találni, és várhatóan az idei nyár sem lesz az időjárás szempontjából sokkal kedvezőbb. Az ősszel és télen hullott csapadék mennyisége nem sok jóval kecsegtet. Mostanában néhol, ahol van rá lehetőség, már a repcét és a búzát is öntözik az Alföldön, még ha ez a profitot csökkenti is. A fókusz az öntözésben – ennek ellenére, természetesen a kukoricán van.
Egyre inkább el kell fogadni az a tényt, hogy az Alföldön öntözés nélkül nincs termelés.
Ha abból indulunk ki, hogy adott területen öntözés nélkül beszélhetünk-e egyáltalán terméshozamról, akkor az öntözés stratégiailag egy megtérülő beruházás.
Pénzügyileg viszont nagyon nehéz a megtérülés tervezése, mert sok a tőlünk független változó. Az öntözés munkaerő-, gép- és az energiaköltségével tudunk kalkulálni, akár hektárban is megadhatjuk. Ám, ha az egész termelési folyamatot nézzük, már összetettebb a kép, mert, például, a terményárak alakulása bizonytalan, és az utóbbi három évben láthattuk, milyen hektikusan változtak. Többéves búza- és kukoricakészletek ragadtak a raktárakba, mert senki nem akart ráfizetéssel értékesíteni.
Régebben egy öntözési projekt kapcsán egymillió forint per hektáros költséggel kalkuláltunk. Mostanra ez átlagosan két-három millió forintra nőtt, ami egy centeres, körforgós öntözési rendszer kialakítását öleli fel. De egy dobos öntözés, egy mozgatható mobilrendszerről ennél lényegesen olcsóbb.
A pályázati pénz viszont, nyilván, lerövidíti a megtérülést.
Más oldalról megközelítve a kérdést, a megtérülés függ az alkalmazott talajművelési technológiától is, mert a szántás vagy éppen a no-till befolyásolják a talaj vízkészletét, így a növény állapotát és magát a termést is.
Nem mindegy az öntözés időzítése sem. Nappal az esőszerű öntözés 60-70%-a is elpárologhat, míg éjszaka lényegesen kevesebb a veszteség.
Azt is látni kell, hogy egy automata rendszer egyszeri beruházási költsége sokkal magasabb, mint egy kézi vezérlésű öntözőrendszeré, viszont a működtetése lényegesen olcsóbb.
Mindezeket figyelembe véve, nagyon nehéz megbecsülni a megtérülési időt. Vannak gazdák, aki szerint ez 2-3 év, a gyakorlottabbak 3-5 évet mondanak, de van egy réteg, aki szerint ez 5-8 évre tehető. Én azt mondom, hogy ne erre, hanem a termésbiztonságra helyezzük a hangsúlyt, és a tapasztalataim szerint a gazdálkodókat is ez vezérli.
Elsődleges fontosságú maga a víz, hogy milyen víz áll a rendelkezésünkre. A jó öntözéshez vizet kell szerezni és azt meg kell tartani a talajban, hogy egy későbbi, akár őszi, akár tavaszi időszakban fel tudjuk használni.
A másik fontos feltétel pedig az öntözőrendszer és annak a beszállítója, mert minőségi eszközök nélkül nem lehet hatékonyan dolgozni. A beszállító pedig a karbantartás és szerviz miatt kerül képbe. Karbantartás szempontjából egy öntözőrendszer semmiben nem különbözik egy traktortól. Mindkét esetben időszaki gépekről van szó, amelyeknek egy adott szezonban kell működni, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy egy megbízható beszállító biztosítsa a hátteret.
Az új technológiák, az időjárás-előrejelzések, a fél vagy teljesen automata rendszerek óriási előrelépést jelentenek, mert a segítségükkel nemcsak vizet, időt, energiát, így pénzt is meg tudunk takarítani. Egy jól megválasztott okos öntözési technológia vagy okos öntözés menedzsment nagymértékben segíthet a megtérülésen is. Az okos öntözés nem attól okos, hogy automatikusan dolgozik vagy minimálisra csökkenti az emberi beavatkozás szükségességét, hanem attól, hogy egy ilyen rendszer segítségével megfelelő mennyiségű és minőségű információ áll a rendelkezésünkre ahhoz, hogy tudatosan tudjunk dönteni, mikor és mennyit öntözünk. Mi olyan rendszert tudunk ajánlani, amit tökéletesen igazítható a különböző növények vízigényéhez, figyelembe véve a talajtípust és az éghajlati adottságokat. Mindez hiperlokális meteorológiai előrejelzésen és talajszenzorokon alapul, amelyekkel a talajból felvett vízmennyiséget tudjuk monitorozni, de akár műholdas vagy NDVI képekkel is ki lehet egészíteni. A mesterséges intelligencia segítségével pedig előre tudunk kalkulálni, a folyamatokat kontrollálni és kontroll alatt tartani.
Az okosöntözésnek az egyik legújabb megjelenési formája a Változó Intenzitású Öntözés (VRI). Lényege, hogy az öntözést nem igénylő területeket, például, épületek, árkok, vizes területek, csatornák, utak kizárhatók a folyamatból. De hasznos lehet akkor is, ha egy adott táblába többféle, változó vízigényű kultúra kerül
A VRI elv az egyes fúvókák aktiválásán és deaktiválásán alapul, a követelményektől függően a táblán belüli területek öntözését különböző kijuttatási mennyiségekre programozzák.
A szórófejek egyedileg vezérelhetők a GPS és egy digitális területi térkép alapján. Ha nem homogén a területünk, vannak benne szikfoltok, mélyfekvések, vagy dombosabb részek, különböző vízadagokkal kell dolgozni. Ilyen esetekben a technológiával legalább 25%, de bizonyos esetekben akár 40%-kal is csökkenhet a vízfelhasználás.
A FÖNK-Expert Kft.-vel az idén megkötött stratégiai megállapodásunk arra az igényre reagál, miszerint a gazdák nem szívesen foglalkoznak a pályázatokkal. Különböző cégeket bíznak meg a pályázatok megírásával, a projektek megtervezésével és kivitelezésével. Ezeket a feladatokat kívánjuk most egy kézben összefogni az együttműködésünk keretében. A teljes pályázati folyamatot menedzseljük az elejétől a végéig. Igény esetén segíteni tudunk az előkészítő, de a megvalósítási és fenntartási szakaszban is. Tudomásom szerint Magyarországon eddig nem volt elérhető ilyen szolgáltatás.
Az öntözés, valamint vízvisszatartás kérdését rövid távon meg kell oldani, ha 10-15 év múlva nem szeretnénk sivatagos részeket Magyarországon. A mostani időjárási változás eredményeként az egész Alföld elsivatagosodása fenyeget. Jelenleg a kontinentális éghajlat déli határán vagyunk. Inkább most ijedjünk meg, mert néhány év múlva már késő lehet.
Forrás: Magro.hu