Az idei évben globálisan rekordmeleg várható, dr. Kovács Erik klimatológus, az MMC Klímapolitikai Intézet vezető kutatója mutatta be a II. Öntözős Piknik résztvevői számára a legfrissebb modelleket és előrejelzéseket. Az általános felmelegedés mellett a szélsőségek erősödésére, a tavaszi fagyok gyakoriságára és a csapadék egyenetlen eloszlására kell számítani. A 2025-ös és 2026-os év nyarán megismétlődik majd a 2022-ből már ismert méretű és fokú aszály.
Eszmecserére és terepszemlére gyűltek össze a gazdálkodók Hartán a Bauer Hungária Kft. által szervezett II. Öntözős Pikniken, melynek fő témáját a jelentősen megváltozott termelési körülmények adták.
A kerekasztal beszélgetések során öntözésben jártas gazdálkodók osztották meg gondolataikat és látásmódjukat azzal kapcsolatban, hogy milyen megoldásokat és alternatívákat tartanak szem előtt a tervezhető terméshozam és a jövedelmezőség érdekében. Szinten minden gazdaságban felmerült a vetésszerkezet átalakítása. A rendezvénynek otthont adó Agro-Harta Zrt. vezérigazgatója, Szikszai Tamás elmondta, hogy 30 év után idén próbálkozik a cég újra burgonyatermesztéssel valamint kiemelten fontos a víztakarékos öntözés számukra, mely a jövedelmezőséget segíti.
Pertich Bence, a Tótkomlósi Agrár Zrt. cégvezetője rávilágított arra, hogy az öntözés első kell legyen a sorban a beruházások között. Meg kell előznie a precíziós gazdálkodást, és más fejlesztéseket, hiszen az ő esetükben, Békés megyében, ez adta és adja az egyetlen lehetőséget a fennmaradásra és a fejlődésre.
Lajos Mihály, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetője kiemelte, hogy nem talált igazi „csodanövényt”, tartós szárazság esetén az öntözés jelenti az egyetlen megoldást a megfelelő terméshozam biztosítására. A no-till technológia és a megfelelő fajtaválasztás is hozzásegítheti a gazdálkodókat az eredményes termeléshez.
ifj. Borbély István, a Totya-Farm Kft. képviseletében osztotta meg tapasztalatait az öntözésről: a stabilitás alapja, de fontos a jövedelmezőség és a víztakarékosság érdekében, hogy az öntözővízből mindig annyi és oda kerüljön, ahova kell. István VRI technológiával felszerelt Bauer alacsony nyomású center gépeket használ, melyek fúvókaszabályozással csak oda adják ki a vizet, ahova szükséges, kihagyva például szabálytalan táblák esetén az utat vagy a nádast. Egy szezonban több millió forint megtakarítást hoz az öntözés okos és távolról is felügyelhető menedzsmentje.
A finanszírozási témájú kerekasztal beszélgetésen a piac három vezető pénzintézete (K&H Bank, Merkantil Bank, MBH Bank) képviseltette magát, és tette nyilvánvalóvá elkötelezettségét az öntözési projektek támogatása iránt, és megosztották az ezzel kapcsolatos tapasztalataikat, javaslataikat.
A program zárásaként terepszemlére került sor az Agro-Harta Zrt. három tábláján ahol éppen búza, burgonya öntözése folyt, illetve a vetés előtt álló szója talajfeltöltő öntözése.
Az adaptáció és az alkalmazkodás az emberiséggel egyidős, számos utat láthattunk az elmúlt évek során, de kijelenthetjük, hogy kiemelt jelentőségű beruházásként kell tekinteni az öntözési fejlesztésekre, fel kell készülnünk a hosszan tartó száraz időszakokra, hiszen ez adhatja meg a stabilitást és a pénzügyi alapot minden egyéb beruházáshoz. A Bauer Hungária Kft. 40 éve segíti a magyar termelőket világszínvonalú öntözési megoldásaival, melyet az osztrák gyártó magyar leányvállalatának szolgáltatásai egészítenek ki és tesznek a gazdálkodók kezébe komplett megoldásokat.